Past speakers

2016 Dan Waddell, Dean Allen, YCCC Evening - Mark Arthur, Andy Dawson, Karl Carver, Ben Coad & Azeem Rafiq, John Abrahams, Angus Fraser, John Holder
2015 Ashley Giles, YCCC Evening - Mark Arthur, Jack Leaning, Will Rhodes & Andy Dawson, Yorkshire Film Archive, David Steele, Grahame Lloyd & John Parkin
2014 John Fuller (Cricket Yorkshire), Brian Halford, Dennis Amiss, Dave Callaghan, ECB Anti-Corruption Unit, Chris Waters & Sidney Fielden
2013 Graham Hardcastle, MJK Smith, John Sadler, Stephen Mann, Jason Gillespie, Matthew Wood
2012 Micky Stewart & Stephen Chalke, Dave Callaghan (journalist), Jim Love, Gary YatesDavid Warner
2011 Andrew Collomosse, Chris Taylor, Darren Bicknell, Steve Patterson, Mark Robinson, Max & David Wigley
2010 Grahame Lloyd, Dave Callaghan (journalist), Paul Johnson, Ashley Metcalfe, Martin Bodenham
2009 Nick Nixon, Tim Wellock (journalist), Mike Newell, Anthony McGrath, Steve Garratt
2008 David Steele; David Rayvern Allen; Martyn Moxon; Kevin Howells; James Buttler, Michael Dooley, David Ryder (Yorkshire CCC); Jack Yates (league umpire)
2007 Philip Ackroyd (YCCC Committee member, Jeremy Lloyds, Geoff Cook, Wendy Brown & Rochelle Petty, Keith Booth, John Brown
2006 David Burns & Gwilym Lloyd (Radio Humberside), Jeff Evans, Stephen Chalke, Ian Dews (+ 3 Academy players including J. Bairstow), David Warner & Dave Callaghan, Stewart Regan
2005 B. Lakin, N.Mallender, J. Blain, David Warner, Dave Callaghan (journalist), A. Stuttard, M. Wear (Wetherby League umpire)
2004 C. Silverwood, A.Grayson. L. Pierson, R. Cavanagh, N. McVicker, C. Hassell
2003 A. West, S.Oldham, D. Bond (journalist), M.D. Moxon, D. Byas, N. Plews
2002 B. Close, C.Westcott (author), L. Pierson, S. Chalke, T. Loffil, J. Singleton
2001 A. Sidebottom, J.Birkenshaw, R.A. Hutton, S. Fielden, C. Middleton (Chairman, Derbyshire CCC), J. Greenfield (journalist), K. Booth
2000 A. Smith, D.W.Randall, K. Sharp, S. Chalke, B. Reynolds, A. Kallicharran, K.Hayhurst
1999 A. Stuttard, G.Cope, M. Newell, M. Page, A.W. Stovold, D. P. Evans, S.B. Hassan
1998 J. Gwynne, G.Yates, R.J. Blakey, P. Ackroyd (Committee member, Yorkshire CCC), K. Moss, A. Fordham, W. Morton, M. Hedgcock
1997 R. Hill, M.D.Moxon, K. Howells, T. Moffatt, Prof. D. Purdie, M. Smith (Essex Cricket Society), D.Rayvern Allen
1996 B. Taylor, M. Smith (Essex Cricket Society), D.O. Oslear, R. Wilkinson, D. Byas, J. Featherstone (journalist and author), T.Munton
1995 P. Howorth, D.Green, B. Young (Secretary, Hull Ionians Coal Exporters), M.H. Page, M. Mason, P. Carrick
1994 G. Roope, B. Bearshaw (journalist and author), D.Byas, B. Parker, M.A. Robinson, M. Maslin, A.J. Moles, G.I. Burgess, Dr. J. Turner
1993 D. Munden, B.W.Luckhurst, J. Found, D. Wilson, A.A. Metcalfe, N. Gifford, D.A.Graveney
1992 G.K. Denton (YCCC Committee), B.Denning, C. Hassell, W. Morton, M.A. Robinson, W. Powell (author), D.S.Steele, J. Fieldhouse (journalist)
1991 A.W. Wright, J.Tedstone, J. Birch, K.E. Cooper, J.A. Afford, P.J. Kippax, Sir L.Byford, I.W. Hall, G. Cook
1990 J.W. Holder, P.Parker, S. Oldham, I. Williamson (journalist), P. Bainbridge, S.Fielden, T.Evans
25th Anniversary Dinner - D. P. Evans, B.D. Wells
1989 A. Woodhouse, Colleen Morley (Yorkshire League umpire), G.A. Gooch, Rev. A. Wingfield-Digby, C.M. Old, D. Warner, J.R.T. Barclay
1988 H.J. Rhodes, K.Sharp, M. Hedgcock, R. Mills, A. Smith, R.K. Platt
1987 D. Hopps (journalist and author), D.P.Evans, W.B. Stott, J.D. Love, B.D. Wells, S.W. Tacey, A.W. Stovold
1986 J.D. Bond, C.Johnson, A. Hill, A.S.M. Oakman, R. Crampsey
1985 J. Simmons, G.Miller, B.W. Thomas, A Sidebottom, M.K. Bore, S.B. Hassan, R.T. Robinson, A. Wharton, M.D. Moxon
1984 N.G.B. Cook, E.I.Lester, D. Lemmon (journalist and author), J.C. Balderstone, P. Carrick, T. Schofield (journalist), B. Leadbeater
1983 S.B. Hassan, G.R.Langdale, K. Boyce, S.P. Coverdale, F.C. Hayes, S. Turner
1982 D.W. Randall, D van Schoor (South African Embassy), R. Allsop (Notts groundsman), J. Lister, S. Green (Curator, MCC Museum, Lords), R.G. Lumb, A.W. Lawson (Fenner, South Africa - a very late replacement for P.M. Roebuck)
1981 P.J. Edwards, J.H. Wardle, D.B. Close, G. Dimbleby, G.L. Willatt, Rev. H. Pickles, B.D. Wells
1980 J.B. Bolus, M.K.Bore, G. Howat, D.O. Oslear, M. Vockins, R.A. Woolmer
1979 I.T. Botham, J. Callaghan (journalist and author), G.A.Cope, D. Harrison, B.J. Meyer, G. Wiltshire
1978 B.J. Aspital (Chairman, National Cricket Association), J.D.Bannister, H.D. Bird, J. Bromley, J. Sokell, F. Woodhead
1977 K.V. Andrew, M.C.Cowdrey, J.C.J. Dye, A. Kennedy, Dr. G.Mott, M.J. Smedley, J.R. Temple (Chairman, Yorkshire CCC)
1976 N. Gifford, R.M.C.Gilliat, J.N. Graham, G.H.Pope, M. Ryan, N.W.D. Yardley
1975 M.K. Bore, C.Johnson, T. Brindle (journalist and author), M.J. Cowan, A.K. James (Secretary, Hampshire CCC), D. Lloyd, G. Saville, P.J.Sharpe, D.J. Insole
1974 H.D. Bird, B.L.D'Oliveira, F.M. Engineer, D.L.Evans, A.R. Lewis, A.S.M. Oakman, J. Parkinson
1973 A. Crawley, L.T.Deakins, C.S. Elliott, J.H. Hampshire, E.I. Lester, R.A. White
1972 D.W. Barrick, A.V.Bedser, G.A. Cope, P.H. Parfitt, H.H. Pawson, J.D. Robertson, M.H. Stevenson, B.D. Wells, B. Ives
1971 J.D Bond, R.A. Hutton, J. Lister, H.C. Lock (Surrey groundsman), A.Phebey, G.L. Willatt, D. Wilson
1970 D. Armstrong, H.D.Bird, F. Crosier, R. Mason, M.H. Page, J. Savage, C. Watson
1969 J.G. Binks, N.J.N.Hawke, R. Heyhoe-Flint, W. Frindall, K.D. Ibadulla, G. Parker
1968 D. Bates, R. Browne, D.B. Close, G. Cooper, A. Gaskell, B. Johnston, L.J. Lenham, R.G. Marlar, D.L.Murray, J.B. Statham
1967 J. A. Bailey, N.Gifford, H. Holt, J.H. Nash, D. Richardson, A.B. Sellers, J.B. Wood
1966 W.E. Bowes, I.A.R.Peebles, A.A. Thomson, Sir L. Hutton